Forum FORUM HYPERREAL Strona Główna


FAQ Szukaj Użytkownicy Profil

 RejestracjaRejestracja   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Synteza chlorowodorku heroinymetodami tradycyjnymi, wykorzys

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HYPERREAL Strona Główna -> OPIOIDY NATURALNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Schwyzer


Gość


PostWysłany: Czw 15:00, 02 Lut 2012    Temat postu: Synteza chlorowodorku heroinymetodami tradycyjnymi, wykorzys

1. Ekstrakcja morfiny z opium

MORPHINAE HYDROCHLORAS.
Chlorowodorek morfiny.

Synonimy.-Morphiae Murias; Morphiae Hydrochloras; Hydrochlorate of Morphia.
C17H19O3N,HCl,3H2O.

Można go otrzymać w następujący sposób:-

Przygotować

Opium, krajane.....1 funt (453,59 g)
Chlorek wapnia ....3/4 uncji (21,262 g)
Oczyszczony węgiel zwierzęcy...1/4 uncji (7,088 g)
Rozcieńczony kwas solny..2 uncje płynu (56,82 ml), lub wystarczającą ilość
Roztwór amoniaku-na każdy następny raz dodania...wystarczającą ilość
Woda destylowana-na każdy następny raz dodania...wystarczającą ilość

Macerować krajane opium (453,59 g) przez 24h 2 półkwartami wody (1.137 l), i zlać ciecz znad surowca. Macerować pozostałość przez 12h 2 półkwartami wody (1.137 l), zlać ciecz znad surowca, i powtórzyć proces z taką samą ilością wody (1.137 l), poddając nierozpuszczalną pozostałość silnemu wyciśnięciu w prasie (np. prasie śrubowej lub hydraulicznej). Połączyć ciecze, odparować na łaźni wodnej (najlepiej pod zmniejszonym ciśnieniem), do objętości 1 półkwarty (0.5683 l), i przecedzić przez kaliko. Teraz wlać roztwór utworzony z chlorku wapnia (21,262 g) rozpuszczonego w 4 uncjach płynu (113,64 ml) wody destylowanej, i odparowywać (najlepiej pod zmniejszonym ciśnieniem) dopóty dopóki mieszanina będzie w takim stopniu stężona aby po ochłodzeniu skrzepła. Zawinąć masę w podwójną fałdę mocnego kaliko, i poddać ją silnemu wyciśnięciu w prasie, zachowując ciemną ciecz która się podczas tego procesu wydzieliła. Rozetrzeć wyciśnięty placek z około połową półkwarty (~284,15 ml) wrzącej wody destylowanej,całość wyrzucić na sączek z bibuły, a pozostałość przemyć dobrze wrzącą wodą destylowaną. Przesączone ciecze odparować tak jak wcześniej, ochłodzić, i doprowadzić do ich skrzepnięcia. Masę powtórnie poddać wyciśnięciu; w przypadku uzyskania bardzo zabarwionej masy, ten proces powtórzyć trzykrotnie, zawsze zachowując wyciśnięte ciecze. Rozpuścić placek filtracyjny w 6 uncjach płynu (170,46 ml) wrzącej wody destylowanej; dodać węgla zwierzęcego, i wytrawiać przez 20 minut. Roztwór przesączyć, przemyć sączek i węgiel wrzącą wodą destylowaną, i do w ten sposób otrzymanego roztworu dodać roztwór amoniaku (10-proc. roztwór wodny amoniaku) w niewielkim nadmiarze (do pH 9). Wydzieloną podczas chłodzenia cieczy morfinę zebrać na sączku z bibuły, i przemywać zimną wodą destylowaną dopóty dopóki popłuczyny przestaną dawać osad z roztworem azotanu srebra słabo zakwaszonego kwasem azotowym. Z ciemnych cieczy wyciśniętych w powyższym procesie można otrzymać jeszcze mniejszą ilość morfiny przez rozcieńczenie ich wodą destylowaną, strącenie roztworem potażu dodanego w dużym nadmiarze, przesączenie, i przesycenie przesączu kwasem solnym (pH 3). Tą kwaśną ciecz wytrawia się małą ilością węgla zwierzęcego, i sączy, otrzymując po dodaniu amoniaku (10-proc. roztwór wodny) (do pH 9) małą ilość czystej morfiny. Otrzymaną powyżej czystą morfinę zawiesić, w 2 uncjach płynu wrzącej wody destylowanej (56,82 ml) umieszczonej w porcelanowej puszce utrzymującej gorąco, i dodać stopniowo przy stałym mieszaniu rozcieńczony kwas solny (10-proc. roztwór wodny) postępując ostrożnie, w taki sposób aby morfina uległa całkowitemu rozpuszczeniu a pH roztworu było kwaśne (pH 4,0). Odłożyć do ochłodzenia i krystalizacji. Odsączyć kryształy i suszyć je na sączku z bibuły. Przez dalsze odparowanie cieczy macierzystej, i powtórne ochłodzenie, otrzymuje się dodatkową porcję kryształów.

Objaśnienie do części szczegółowej

Kwas solny bez bliższego określenia oznacza produkt o zawartości około 25-proc. HCl.
Kwas azotowy bez bliższego określenia powinien mieć około 25-proc. HNO3

Postać i Próby.- W białym proszku lub w postaci cienkich słupów o jedwabistym połysku, nie ulegający zmianie przez wystawienie na działanie powietrza. Chlorowodorek morfiny jest rozpuszczalny w 24 cz. wody w zwykłej temperaturze a łatwo rozpuszczalny w spirytusie. Roztwór wodny chlorowodorku morfiny daje biały osad z azotanem srebra, biały osad z potażem, który ulega ponownemu rozpuszczeniu po dodaniu nadmiaru alkali. Chlorowodorek morfiny po zwilżeniu mocnym kwasem azotowym zmienia barwę na pomarańczowoczerwoną a po zwilżeniu roztworem nadchlorku żelaza przybiera barwę zielonkawoniebieską. Chlorowodorek morfiny ogrzewany z mocnym kwasem siarkowym i szczyptą arsenianu sodu daje niebieskawozielony odcień. Chlorowodorek morfiny po zapaleniu przy dostępie powietrza atmosferycznego spala się bez zostawienia jakiejkolwiek pozostałości. 20 gran (1,296 g) soli rozpuszczonej w połowie uncji ciepłej wody (14,174175 g), przy dodaniu amoniaku w najmniejszym możliwym nadmiarze, daje po ochłodzeniu krystaliczny osad, który, po przemyciu zimną wodą, i wysuszeniu na łaźni wodnej, waży 16 gran (1,037 g).

Dawka.1/8 do 1/2 grana (8.1-32.4 mg).

Piśmiennictwo:
British Pharmacopoeia, 1885, str. 274-276.

2.Acylacja (acetylacja) wolnej zasady morfiny do zasady heroiny

W celu otrzymania w miarę możliwie czystej substancji wyjściowej przygotowano 23.1 g próbkę hydratu morfiny przez przekrystalizowanie 25 g handlowo wyprodukowanego hydratu morfiny z 200 cm3 wodnego roztworu metanolu. 23 g przekrystalizowanej substancji rozpuszczono w 100 cm3 bezwodnika octowego i ogrzewano pod chłodnicą zwrotną w ciągu 20 godzin, aż do ilościowej przemiany morfiny do diacetylomorfiny, lub heroiny (roztwór ogrzewano do temperatury nie przekraczającej temperatury wrzenia bezwodnika octowego(140°C)). Pod koniec okresu ogrzewania pod chłodnicą zwrotną, bezwodnik octowy i kwas octowy oddestylowano próżniowo z mieszaniny pozostawiając mocno zabarwiony olej zawierający zarówno heroinę jak i octan heroiny. Aby otrzymać wszystką tą substancję w postaci wolnej zasady heroiny, przeprowadzono następującą procedurę: olej rozpuszczono w nadmiarze octanu etylu, łagodnie podgrzano i odbarwiono przy użyciu węgla aktywnego wysoko adsorpcyjnego (Norit), jako czynnika odbarwiającego. Odbarwiony roztwór odparowano na łaźni parowej do objętości 50 cm3 po czym umieszczono na noc w chłodnym miejscu. Skrzepłą heroinę oddzielono od roztworu supernatantu przez odsączenie. Otrzymany związek przemyto zimnym octanem etylu do usunięcia wszystkich śladów roztworu.

Piśmiennictwo:
US Patent 2,890,221.


3. Otrzymywanie soli chlorowodorku heroiny

Sól chlorowodorku diacetylomorfiny (czyli heroiny) otrzymuje się przez rozpuszczenie wolnej zasady diacetylomorfiny w etanolu i dodanie stężonego kwasu solnego (c. wł. 1,19) aż pH roztworu będzie słabo kwaśne (papierek czerwieni Kongo). Otrzymane białe ciało stałe odsącza się, przemywa eterem etylowym i suszy w suszarce.

Piśmiennictwo:

[1] L. H. Welsh, J. Org. Chem. 1954, 19, 1409.
[2] F. I. Carroll, C. G. Moreland, G. A. Brine, J. A. Kepler, J.
Org. Chem. 1976, 41, 996.
[3] G. A. Neville, I. Ekiel, I. C. P. Smith, Magn. Reson. Chem.
1987, 25, 31.
[4] C. I. Wright, J. Pharm. Exp. Ther. 1941, 71, 164.


4. Chlorowodorek diacetylomorfiny

C21H23O5N,HCl=405,73

Biały krystaliczny proszek, łatwo rozpuszczalny w wodzie i alkoholu, wykazujący odczyn obojętny, jednakże jest nierozpuszczalny w eterze. Temperatura topnienia: około 230°C.

Piśmiennictwo:
Farmakopea Japońska 1905, str. 211.
Powrót do góry

Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HYPERREAL Strona Główna -> OPIOIDY NATURALNE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
 
Regulamin