Forum FORUM HYPERREAL Strona Główna


FAQ Szukaj Użytkownicy Profil

 RejestracjaRejestracja   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Chlorowodorek heroiny z opium metodą Berkengeima

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HYPERREAL Strona Główna -> OPIOIDY NATURALNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Schwyzer


Gość


PostWysłany: Czw 15:20, 02 Lut 2012    Temat postu: Chlorowodorek heroiny z opium metodą Berkengeima

15.Chlorowodorek morfiny

Stadia otrzymywania
1)Ekstrakcja opium: uzyskanie nalewki opiumowej
2)Wydzielenie technicznej zasady morfiny
3)Oczyszczenie zasady morfiny
4)Otrzymanie chlorowodorku morfiny

1)Ekstrakcja opium: uzyskanie nalewki opiumowej

Produkty wyjściowe
Opium (o 8,5%-owej zawartości morfiny)...500 g

Przed ekstrakcją opium powinno być w miarę możliwości oczyszczone z opakowania i pokrojone lub rozbite na drobne kawałki, przykładowo po 50 g. Jeszcze przed krojeniem bierze się próbkę średnią opium do analizy(1). Następnie wprowadza się opium do 3,5 l ogrzanej do 50° wody destylowanej, umieszczonej w 5 l słoju ceramicznym opatrzonym mieszadłem mechanicznym. Przy stałym mieszaniu ogrzewa się w ciągu 2 godz do 50-60°. Jeszcze gorącą ciecz odfiltrowuje się przez worek płócienny. Nierozpuszczającą się pozostałość ekstrahuje się w takich samych warunkach jeszcze dwa razy siedmiokrotną ilością wody destylowanej. Przesącz po każdej ekstrakcji, tak nazywa się nalewka opiumowa, poddaje się analizie w celu oznaczenia ilości zawartej w nim morfiny(1). Wydajność wyekstrahowanej morfiny wynosi 97-99% jej ilości w opium.

Uwagi:
1. Patrz piśmiennictwo do analizy opium, str.94

2)Wydzielenie technicznej zasady morfiny

Produkty wyjściowe
Nalewka opiumowa, połączona przy ekstrakcji.........500 g
Alkohol.............................................300 ml
Amoniak przykładowo 28%-owy..........................42 g

Nalewkę opiumową stęża się w próżni do ciężaru wziętego opium, tj. do 500 g. Na początku odparowywania ciecz pieni się a w celu uniknięcia przerzucania często wpuszcza się przez kapilarę powietrze do kolby destylacyjnej. Temperatura w czasie odparowywania nie powinna przekraczać 70°, ponieważ przy wyższej temperaturze nalewka zżywicowywuje się. Odparowaną nalewkę opiumową rozcieńcza się 300 ml alkoholu. Powoli wydziela się osad, który reprezentuje sobą mieszaninę białek i węglowodanów. Roztwór alkoholowo-opiumowy pozostawia się do odstania do następnego dnia. Większą część cieczy zlewa się przezroczystą a tylko niewielką ilość roztworu odsącza się od osadu. Osad odsysa się na lejku Büchnera i przemywa alkoholem. Do nalewki po przesączeniu wprowadza się przy mieszaniu 42 g amoniaku (amoniak dodaje się w ilości równej ciężarowi morfiny w nalewce). Wydzielają się przy tym zasada morfiny, narkotyna i częściowo mekonian amonu w postaci krystalicznego osadu. W celu całkowitego wydzielenia się osadu mieszaninę pozostawia się do odstania do następnego dnia. Potem osad odsysa się na lejku Büchnera, przemywa 2-3-krotnie alkoholem, a pod koniec wodą, ogrzaną do 80°. Przemycie wodą wykonuje się po to aby rozpuścić mekonian amonu.
Osad suszy się w 40°.
Wydajność wynosi 58 g 70%-owej krystalicznej zasady morfiny barwy jasnobrązowej, tj. 97% ilości morfiny w nalewce.

Z wodno-alkoholowo-amoniakalnego przesączu można wydzielić papawerynę, kodeinę i tebainę przy pomocy ekstrakcji benzenem.

3)Oczyszczenie zasady morfiny

Produkty wyjściowe
Techniczna zasada morfiny....................58 g
Kwas octowy 2%-owy..........................580 g
Roztwór wodorosiarczynu (~40%-owy)...........20 ml (wodorosiarczynu sodu)
Amoniak 10%-owy.............................115 g

W słoju ceramicznym pojemności 1 l, opatrzonym mieszadłem mechanicznym umieszcza się 580 g 2%-owego kwasu octowego i ogrzewa na łaźni wodnej do 50°. Przy stałym mieszaniu wprowadza się 58 g technicznej zasady morfiny i kontynuuje ogrzewanie w tej że temperaturze w ciągu 1 godziny. Morfina, jako silniejsza zasada niż narkotyna, przechodzi do octowego roztworu, narkotyna zaś zostaje w osadzie. Po ochłodzeniu zlewa się przezroczystą ciecz znad osadu, którego potem odsysa się na lejku Büchnera i przemywa wodą. Osad narkotyny suszy się w 40°. Octowy roztwór morfiny ogrzewa się do wrzenia, wprowadza przy mieszaniu 20 ml roztworu wodorosiarczynu (przykładowo 40%-owego) i filtruje przez worek płócienny. Do gorącego przesączu dolewa się przy mieszaniu pałeczką szklaną 10%-owego amoniaku do całkowitego wydzielenia zasady morfiny. Po ochłodzeniu odsysa się osad na lejku Büchnera, przemywa wodą i suszy w 40°. Otrzymuje się 46,3 g 86% drobnokrystalicznej oczyszczonej zasady morfiny barwy jasnożółtej, co stanowi 98% ilości morfiny w nieoczyszczonej technicznej zasadzie(1).

Uwagi:
1. W jednym z zakładów rozdzielenie morfiny i narkotyny przeprowadza się w następujący sposób: techniczną zasadę morfiny miesza się z 7-krotną ilością wody i dodaje rozcieńczonego HCl do słabo kwaśnej reakcji. Roztwór ogrzewa się do 60° i przy mieszaniu dodaje octanu sodu do całkowitego wytrącenia narkotyny.

4)Otrzymanie chlorowodorku morfiny

Produkty wyjściowe
Oczyszczona zasada morfiny.....................46,3 g
Kwas solny chemicznie czysty (c.wł 1,19).........15 g
Węgiel aktywny...................................~5 g

W słoju ceramicznym pojemności 500 ml umieszcza się 185 ml wody destylowanej i 15 g kwasu solnego o c.wł 1,19 i ogrzewa na łaźni wodnej. Do gorącego roztworu kwasu solnego wprowadza się 46,3 g oczyszczonej zasady morfiny. Po rozpuszczeniu osadu ogrzewa się jeszcze półgodziny z węglem aktywnym (nie zawierającym żelaza) przy częstym mieszaniu pałeczką szklaną. Reakcja roztworu powinna być słabo kwaśna; w razie potrzeby dolewa się jeszcze kwasu solnego. Roztwór odsącza się od węgla przez ogrzewany lejek. Po ochłodzeniu wykrystalizowuje chlorowodorek morfiny, którego odsysa się na lejku Büchnera od roztworu macierzystego i przemywa dwukrotnie niewielką ilością chłodnej wody. Odciśnięty osad rozpuszcza się w dwukrotnej ilości gorącej wody destylowanej, dodaje kilka ml kwasu solnego (do słabo kwaśnej reakcji) i powtórnie odbarwia roztwór węglem aktywnym. Po ochłodzeniu roztworu starannie odsysa się osad chlorowodorku morfiny od roztworu macierzystego, przemywa niewielką ilością wody destylowanej, potem alkoholem, a pod koniec eterem i suszy w 40°. Wodne roztwory macierzyste odparowywuje się na łaźni wodnej do niewielkiej objętości. Chlorowodorek morfiny wydzielony z roztworów macierzystych w zależności od jego czystości przekrystalizowuje się jednokrotnie lub dwukrotnie. Z ostatnich roztworów macierzystych wydziela się amoniakiem morfinę w postaci zasady, którą jeszcze raz poddaje się oczyszczeniu przez rozpuszczenie w kwasie octowym i wytrącenie amoniakiem.
Węgiel którym odbarwiło się roztwory a także zużyte sączki zawierają niewielką ilość morfiny.
W celu wydzielenia ostatecznego ogrzewa się węgiel i sączki z wodą destylowaną i z wodnego roztworu wytrąca amoniakiem zasadę morfiny.
Wydajność morfiny stanowi 97% jej ilości w oczyszczonej zasadzie.

Piśmiennictwo:
Merk E.,Ann,18,79(1836)
Mohr F.,Ann,35,119(1840)
Schopf C.,Ann.452,220(1927)
Kaniewskaja,J.prakt.Chem.(2)108,250(1924).


Analiza opium
Kłjaczknna B.,Sztuber E.,biol.NICHFI 2,22(1930)
Gosud.farmakopea,7,izd.,1937
Kaganowa C.L.,Farmacija 6,13(1939)



17.Heroina

Stadia syntezy
1)Diacetylomorfina
2)Chlorowodorek diacetylomorfiny (heroina)

1)Diacetylomorfina

Produkty wyjściowe
Zasada morfiny (100%-owa) zawierająca 6% wody krystalizacyjnej.......33 g (~0,11 mola)
Bezwodnik octowy 98%-owy.............................................66 g
Spirytus 96°-owy.....................................................150 g

W kolbie okrągłodennej pojemności 200 ml, opatrzonej rurką odprowadzającą której w górny koniec wstawiono rurkę z chlorkiem wapnia, miesza się 66 g bezwodnika octowego. Przy chłodzeniu z zewnątrz i częstym wstrząsaniu wprowadza się stopniowo małymi porcjami 33 g 100%-owej zasady morfiny. Potem ogrzewa się na łaźni wodnej w 70° w ciągu 6 godz. Po ochłodzeniu masę reakcyjną wylewa się do słoja szklanego pojemności 1 l, zawierającego 300 g drobno potłuczonego lodu, i przy dokładnym mieszaniu pałeczką szklaną wprowadza powoli z wkraplacza wodny roztwór amoniaku do całkowitego wydzielenia osadu. Diacetylomorfina wydziela się na początku dolewania amoniaku w postaci oleju, który szybko skrystalizowuje się: odciska się go na lejku Büchnera, przemywa wodą i suszy w 40°.
Wydajność 39 g jasnożółtego produktu (97% wyd. teoret.)
Dla oczyszczenia techniczną diacetylomorfinę przekrystalizowuje się z 96°-owego spirytusu (~130 g).
W kolbie okrągłodennej z chłodnicą zwrotną umieszcza się techniczną diacetylomorfinę w trzykrotnej ilości alkoholu. Kolbę z mieszaniną ogrzewa się na łaźni wodnej do rozpuszczenia osadu, potem alkoholowy roztwór gotuje z węglem zwierzęcym lub aktywnym półgodziny i dalej sączy przez ogrzewany lejek. Gorący roztwór miesza się pałeczką szklaną dla wydzielenia diacetylomorfiny w postaci drobnych kryształów. Po ochłodzeniu osad dokładnie odciska się na lejku Büchnera, przemywa kilka razy niewielkimi ilościami alkoholu i suszy w 40°. Z alkoholowego roztworu macierzystego oddestylowywuje się alkohol, odsysa po ochłodzeniu wydzieloną diacetylomorfinę na lejku Büchnera i powtórnie przekrystalizowuje z alkoholu.
Diacetylomorfina jest krystalicznym proszkiem barwy białej.
Temp.topn. 171°
Wydajnośc całkowita 37 g (92% wyd. teoret.)

2)Chlorowodorek diacetylomorfiny (heroina)

Produkty wyjściowe
Diacetylomorfina...................37 g (~0,1 mola)
Mieszanina 96°-owego alkoholu etylowego i
chemicznie czystego kwasu solnego (c.wł.1,19),
zawierająca 0,0428 g chlorowodoru
w 1 g...............................85 g
Eter................................~300 ml (eter etylowy)

W słoju szklanym pojemności 500 ml umieszcza się 37 g diacetylomorfiny i wprowadza niewielkimi porcjami przy starannym mieszaniu 85 g mieszaniny alkoholu i kwasu solnego. Temperatura mieszaniny reakcyjnej nie powinna podwyższać się, dlatego słoik co jakiś czas chłodzi się wodą z lodem. Po wprowadzeniu wszystkiej ilości alkoholu reakcja mieszaniny powinna być słabo kwaśna. Podczas reakcji diacetylomorfina stopniowo przechodzi w chlorowodorek, który wydziela się w postaci drobnych białych kryształów. Ponieważ heroina jest częściowo rozpuszczalna w alkoholu, to w celu całkowitego wydzielenia produktu dodaje się do słoja z mieszaniną reakcyjną przykładowo trzykrotną ilość (do objętości mieszaniny) eteru i starannie miesza, pozostawia do odstania, potem odsącza osad na lejku Büchnera od alkoholowo-eterowego roztworu, przemywa kilka razy niewielkimi ilościami eteru i suszy w 40°.
Temp. topn. 230°.
Wydajność 40,6 g (100% wyd. teoret.)
Po rozpuszczeniu heroiny w wodzie destylowanej nie powinno zostawać nierozpuszczalnego osadu. Jeżeli wykryje się domieszkę nierozpuszczalnego w wodzie produktu, to od niego można uwolnić heroinę przez wytrząśnięcie z octanem etylu. Produkt uboczny jest monoacetylową pochodną morfiny, która rozpuszcza się łatwo w octanie etylu, heroina zaś w octanie etylu jest trudno rozpuszczalna.
Heroina łatwo zmydla się kwasem solnym do monoacetylowej pochodnej a nawet do morfiny. Dlatego przy obróbce diacetylomorfiny mieszaniną alkoholu i kwasu solnego nie należy brać nadmiaru kwasu solnego w odniesieniu do ilości teoretycznej, trzeba więc dokładnie nastawić miano mieszaniny. Mieszaninę uprzednio przyrządza się w taki sposób aby teoretyczną ilość chemicznie czystego kwasu solnego o c.wł 1,19, przypadającą na 1 cz. diacetylomorfiny zmieszać z 2,5-krotną ilością 96°-owego spirytusu. Po nastawieniu miana, diacetylomorfinę poddaje się obróbce obliczoną ilością roztworu mianowanego.

Piśmiennictwo
Wright, Beckett, J.Chem.Soc.12,1033(1860)
Berkengeim A. M. i Libszic R.S.,Trudy 2,MGU,4E(1928)
Powrót do góry

Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HYPERREAL Strona Główna -> OPIOIDY NATURALNE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
 
Regulamin